Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny to rządowy program skierowany do rodzin wielodzietnych. Karta Dużej Rodziny pomaga rodzinom wielodzietnym w codziennym życiu tj.: w dostępie do kultury, aktywnego wypoczynku, ale także obniża ich wydatki na życie.

Karta przyznawana jest każdemu członkowi rodziny z co najmniej trojgiem dzieci, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka.

O przyznanie Karty może ubiegać się także każdy z rodziców i małżonkowie rodziców, którzy wychowali co najmniej troje dzieci, bez względu na wiek tych dzieci w chwili składania wniosku, jeżeli nigdy nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej względem tych dzieci.

Można również ubiegać się o Kartę elektroniczną w formie aplikacji na telefon.

Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku kontynuowania nauki. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód w rodzinie. Okaziciel Karty może korzystać m.in. z tańszych biletów na wydarzenia kulturalne, wystawy, do muzeów, na przejazdy komunikacją publiczną, a nawet wakacje.

Podmioty biorące udział w programie "Karta Dużej Rodziny" są opublikowane na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej www.mpips.gov.pl. Wszystkie miejsca oferujące zniżki są opatrzone logo "Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny". Znak ten jest wykorzystywany np. w materiałach reklamowych lub informacyjnych firmy. Składając wniosek o wydanie Karty, trzeba  okazać dokumenty potwierdzające stanowienie rodziny wielodzietnej.

Do wniosku o przyznanie Karty Dużej rodziny należy dołączyć:

W przypadku osób posiadających PESEL, składając wniosek o KDR, dodatkowo należy przedłożyć:

  • ojciec i matka - oświadczenie, że rodzic nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci;

  • dzieci powyżej 18 lat, które uczą się w szkole lub w szkole wyższej – oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;

  • w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – oryginał lub odpis postanowienia o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;

  • dzieci z rodzin zastępczych albo rodzinnego domu dziecka – postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka,

  • dzieci powyżej 18 r.ż. które przebywają w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka – oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka.  

Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznać poprzez umieszczenie w nich klauzuli następującej treści „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

W przypadku osób nieposiadających numeru PESEL, składając wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny, przedstawia się także oryginały lub odpisy następujących dokumentów:

  1. w przypadku rodzica – dokument potwierdzający tożsamość;
  2. w przypadku małżonka rodzica – dokument potwierdzający tożsamość oraz akt małżeństwa;
  3. w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia – akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość;
  4. w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość;
  5. w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość.

Cudzoziemcy, poza dokumentami wymaganymi od obywateli polskich przy składaniu wniosku o przyznanie KDR, są zobowiązani okazać dokument potwierdzający prawo do zamieszkania na terytorium RP.

Dokumenty do pobrania: https://www.gov.pl/web/rodzina/wniosek-o-przyznanie-karty-duzej-rodziniy-lub-wydanie-duplikatu

Autor: Ewa Bicz